घोराहीले आफै ढुंगाजन्य बस्तुको उत्खनन् गर्ने

फागुन १६, २०७४

घोराही, १६ फागुन

स्थानिय तहहरुले नै नदिजन्य बस्तुको उत्खनन तथा संकलनको काम गर्ने निर्णय बमोजिम घोराही उपमहानगरपालिकाले त्यसको कार्यान्वयनका लागि बाटो खोलेको छ । नगर कार्यपालिकाको बुधबार बसेको बैठकले उपमहानगर क्षेत्रमा विकास निर्माणको कामका लागि आबस्यक पर्ने ढुंगाजन्य बस्तुहरुको संकलन र उत्खनन् गर्न पहिचान तथा व्यवस्थापन समिति गठन गरेको हो ।

समितिको संयोजकमा घोराही उपमहानगरपालिका १८ का अध्यक्ष भरत अर्याल, सदस्यमा वडा नम्बर ११ का अध्यक्ष कुलबहादुर लामिछाने र सदस्य सचिबमा ईन्जिनियर रामधन श्रेष्ठ रहनुभएको छ ।

स्थानिय सरकार सञ्चालन ऐन २०७४ ले तोके अनुसार र जिल्ला समन्वय समितिबाट पेश भएको पत्र सहितको निर्णयलाई आधार बनाई घोराही उपमहानगरले आबस्यक नदिजन्य पदार्थको संकलन र उत्खनन गर्ने निर्णय गरेको हो ।

नगर प्रमुख नरुलाल चौधरीको अध्यक्षतामा बसेको कार्यपालिका बैठकले घोराही उपमहानगरपालिकाको क्षेत्रमा संचालन हुने विकास निर्माण सम्वन्धि आयोजना सम्पन गर्नका लागि बाताबरण मैत्री ढंगबाट संकलन र उत्खनन् गर्ने निर्णय गरेको हो ।

ठेक्का लागेका खोला र त्यस बाहेकको क्षेत्रमा आवश्यक पर्ने नदि जन्य पदार्थहरुको पहिचान तथा व्यवस्थापन गर्ने गरि समिति गठन भएको हो । उपमहानगरपालिका तहमा संचालन हुने विकास निर्माण सम्वन्धि आयोजनाको लागि मात्र बिहान ७ बजेदेखि बेलुका ६ बजेसम्म प्रतिघन फिट दुई रुपियाँ राजश्व लिई उठाउने व्यबस्था गर्ने निर्णय भएको छ ।

चालु आर्थिक बर्षको विनियोजित बजेट अन्तर्गत संचालन हुने योजनाका लागि आवश्यक पर्ने नदि जन्य पदार्थको उत्खनन् र ओसारपसार गर्न डोजर तथा स्काभेटरको प्रयोग समेत गर्न सकिने निर्णय भएको छ ।

साथै घोराही उपमहानगरपालिका क्षेत्र भित्र पर्ने नदि जन्य पदार्थको संकलन तथा उत्खनन्का लागि ति क्षेत्रहरुको प्रारम्भिक वातावरणीय परिक्षण गर्न जिल्ला समन्वय समितिलाई अनुरोध गर्ने समेत निर्णय भएको छ ।

यसैविच नगर कार्यपालिकाका सदस्य बिमला गन्दर्भका श्रीमान् बिरामी भएको र विपन्न भै उपचार गर्न कठिनाई भएको हुँदा उपचारका लागि १० हजार रुपैयाँ र अर्का नगर कार्यपालिकाका सदस्य डिल्ली नेपालीकी श्रीमतीको उपचार खर्चका लागि ५ हजार रुपैयाँ आर्थिक सहयोग गर्ने निर्णय भएको नगर प्रमुखका प्रेस संयोजक निमुसंगम घर्तीले जानकारी दिनुभएको छ ।।

प्रतिक्रिया दिनुहोस